- Hoşgeldiniz

Son Yılların Popüler Ürünü Kumkuat (Kamkat) Yetiştiriciliği

Son Yılların Popüler Ürünü Kumkuat (Kamkat) Yetiştiriciliği 05 Ocak 2019 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.
Detaylar

Kumkuat (Kamkat) ülkemizde son yıllarda adını duyduğumuz tropikal meyvelerden bir tanesidir. Kolay ve az yer kaplaması hasadı artıran en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Parekende satış fiyatı 15-25 lira arasında satılan kumkuat bitkisi önemli bir ticari değere sahiptir. Hal böyle olunca yetişririlmesi girişimciler açısından en kazançlı meyvelerden bir tanesidir.

Kumkuat Yetiştiriciliği

Kamkat, “turunçgiller ailesinin küçük mücevheri” olarak adlandırılmaktadır. Kamkat adını verdiğimiz bu meyve, Latince “Citrus fortunella” olarak adlandırılır. Fortunella adını, 1812-1880 yılları arasında yaşamış İskoçyalı bahçecilik uzmanı Robert Fortune’un soyadından almaktadır. Robert Fortune, Çin’de yaşadığı yıllarda sürekli ilginç bitkileri toplamış ve İngiltere’ye dönüşünde de bu koleksiyonunu beraberinde getirmiştir. Batı dünyası, bu birikimin içinde yer alan kamkatla, Fortune sayesinde tanışmış ve onu onurlandırmak amacıyla, bu bitkilerin cins adına Fortunella denmiştir. Farklı ülkelerde “kumquat ya da komquot” adlarıyla anılan meyveye “altın portakal” da denilmektedir.

19. yüzyılda Avrupa ve Kuzey Amerika’ya giren kamkat, seralarda ve saksıda yetiştirilmektedir. Hatta günümüzde süs bitkisi olarak balkonlarda, bahçelerde çevre düzenlemesinde de kullanılmaktadır. Dünyada Çin, Japonya, Amerika’da yaygın olarak; daha küçük ölçekte Porto Riko, Guatemala, Kolombiya, Brezilya; Güney Hindistan’da da yalnızca deniz seviyesinden yüksek yerlerde yetiştirilmektedir. Avustralya ve Güney Afrika’da sınırlı olarak yetiştirilmektedir.

Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak yayılış gösteren çalı biçimindeki kamkat; portakal, mandalina, bergamot, limon gibi turunçgiller ailesinin bir meyvesidir. Biçimi limona, rengiyse portakala benzer. Ama limon ve portakal kabuğu soyularak yenirken; kamkatın kabuğunu soymanıza gerek yoktur. Kokusu bergamotu andırır ve elinizde tuttuğunuz kamkatın kokusu uzun kalıcıdır. Tadı tatlıdır.

Genel olarak günlük toplam enerjinin %10-%15’nin de proteinden gelmesi önerilir. Bu durumda, 50 kilogram gelen bir kişinin günlük protein gereksinimi yaklaşık 50 gramdır. Kamkatın bileşimindeki protein miktarıysa, günlük protein gereksiniminin karşılanmasında önemli bir yer tutmaktadır.

Kumkuat meyvesi besin değeri

Yetiştirme Tekniği

Kamkat, şu ana kadar yapılan çalışmalar doğrultusunda en iyi performansı gösterdiği Carrizo sitranjı üzerine, “T” göz aşısı yapılarak üretilir. Erkek ve dişi organları aynı çiçek üzerinde ve kendine verimli olduğundan tek bir kamkat bitkisi her yerde çiçeğe ve meyveye yatabilmektedir. Akdeniz bölgesinde Temmuz-Ağustos ayı sonlarına doğru çiçek açmakta, meyve oluşması Ağustos sonu ile Eylül ayı içersinde olmaktadır. Meyveleri iri zeytin büyüklüğünde olup Şubat-Mart aylarında yeme olgunluğuna erişmektedir. Meyve koparılmazsa bir yıl bitki üzerinde kalabilmekte, aynı lezzetle yenebilmektedir. -4 derce sıcaklığın altına düşmeyen yerlerde yetiştirilebilir. Havadar, aydınlık, uzun süre direkt güneş ışığı alabilen alanlardan hoşlanır. Güneş ışığının yetersiz olduğu durumlarda çiçek açmaz, meyve vermez ve yaprak döker. Bitki bodur yapıda olduğu için sadece genç bitkilerin saksısı 2 yıl sonra değiştirilmelidir.

Toprak İsteği

İdeal toprak pH değeri 6,5-7 civarında olmalıdır. Organik maddece fakir olmayan toprakları sever. Hazırlanacak harcın nispeten gevşek yapılı, havalanmaya imkân veren nitelikte olması arzu edilir. Topraktaki nemin aşırı kaybına yol açmayacak şekilde, aşırıya kaçmaksızın dengeli bir sulama rejimi uygulanmalıdır. Yazın haftada 1, kışın 10-15 günde, tercihen kireçsiz su ile sulanmalıdır.

Gübreleme

Mart-Nisan aylarında bir miktar azotlu gübre uygulanmasında fayda vardır. Çiçeklenmeden sonra küçük meyveler oluştuğunda çok az bir miktar daha azotlu gübre uygulanması yerinde bir uygulamadır. Kış aylarından çıkarken de fosfor ve potasyumlu gübre uygulanmasında fayda vardır. İlkbahar ve yaz aylarında, 15 günde bir 2 g/l iz elementli kompoze gübre verilmelidir.

Kumkuat Türleri

Yetiştiriciliği yapılan kamkatın tanınmış türleri şunlardır:

Marumi

Kamkat nerelerde yetişir

Japonya kökenli olup, Meyve hafif basık küre şeklinde yuvarlaktır. Uzunluğu 3,2 cm kadardır. Altın sarısı renktedir. Meyve aromatic ve baharatımsıdır. 4- 7 çekirdeği bulunur. Ağacı 2,75 m’ye kadar ulaşır. Küçük yapraklıdır. Aynı sezon için de oluşabilecek soğuklara karşı daha dayanıklıdır.

Nagami

Kumkuat yetiştirme

Çin’den dünyaya yayılmıştır. 4-5 dilimlik meyvesi olup 2-5 çekirdeği vardır. Meyvesi yuvarlak olup 4-5 cm büyüklüğe erişirir. Mevsimi Ekim – Ocak ayı arasındadır. Ağacı 4,5 m’ye kadar ulaşır. Dünyada, Çin, Japonya, Amerika, Porto Riko, Guatemala, Kolombiya, Brezilya ve Güney Hindistan’da yetişir

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler :