- Hoşgeldiniz

Ceviz Yetiştiriciliği Nasıl Ve Nerede Yapılır ?

Ceviz Yetiştiriciliği Nasıl Ve Nerede Yapılır ? 05 Ocak 2019 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.
Detaylar

Ceviz Yetiştiriciliği işi büyüyen bir pazar olmakla beraber oldukça kar bırakan tarım ürünlerinden biridir.

Genel olarak yetiştirilen tüm hasat rahatlıkla satıldıüğından girişimcilerin en çok tercih ettiği tarım ürünlerinden biridir. Tabi ceviz yetiştiriciliği karlı olsada sağlıklı ve kaliteli ceviz üretmenin en temel koşullarından biri doğru bir coğrafya ile beraber, toprak analizi ve cevizin türüdür.

Bunlar gerçekleştiği takdirde hem kaliteli bir ürün elde edeceksiniz hemde pazarı daha rahat bulacaksınız.

Ceviz yetiştiriciliği nasıl yapılır

Peki kaliteli ceviz üretmek için neler gerekiyor gelin hep beraber inceleyelim. Tarım orman bakanlığının bu konuda hazırladığı haberi inceleyelim.

CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Yer Seçimi

Topografik bakımdan ceviz bahçesi tesisi için en uygun yerler, etraftaki araziden kısmen yüksek ve hava akışı iyi olan yerlerdir. Soğuk hava yukarıdan aşağıya doğru aktığı için böyle yerlerde don tehlikesi çok azdır.

Sulama Suyu varlığı ve miktarı

Ceviz yetiştiriciliğine karar verirken, öncelikle su kaynağı aranmalıdır. Bu nedenle su kaynağının tespiti, yeter miktarda su varlığı ve su toplama birimlerinin (Sulama havuzu) oluşturulması önemlidir.

Toprak Analizi

Ceviz Bahçesi tesisine karar verildikten sonra kapama bahçe kurulması düşünülen yerin toprak özelliklerinin bilinmesi ve toprağın analiz edilmesi önemlidir. Ceviz yetiştiriciliğinde Toprak pH’sının 6-7.0 arasında olması, İŞBA değerinin(Su Tutma Kapasitesi) %45-55 arasında olması istenilir.

Yer seçimi, su kaynağının tespit edilmesi ve toprak analiz işlemelerinden sonra toprağın dikim için hazırlanması gerekecektir. Kışı sert geçen bölgelerde Mart döneminde; daha yumuşak iklimin egemen olduğu ekolojilerde ise Kasım-Aralık döneminde dikim yapılacağından, dikim öncesi toprağın birlenmesi, ikilenmesi ve dikim yerlerinin işaretlenerek çukurların açılması gerekecektir.

Toprak Hazırlığı

Birleme; derin soklu pulluklarla toprak kabartılır; havalanması sağlanan toprak, tav döneminde diskaro, kazayağı, parmiter gibi ikileme aletleriyle ikilenerek, kesekler parçalanır. İkileme işleminden sonra fidan dikim yerleri işaretlenir. Yerli ceviz yetiştiriciliğinde 8m X 8m dikim aralık mesafeleri tercih edilebileceği gibi, zayıf gelişen yabancı çeşitlerle bahçe tesisi edileceği zaman 8m X 4m dikim aralık- mesafeleri de tercih edilebilir.

Daha fazla detay için Tıklayın

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler :