- Hoşgeldiniz

Dünyanın İlk Tam Vucut Tarayıcı Cihazı

Dünyanın İlk Tam Vucut Tarayıcı Cihazı sitemize 03 Ocak 2019 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

On yıldan uzun süren bir gelişimden sonra, dünyanın ilk tam vücut tıbbi tarayıcısı ilk görüntülerini üretti. Çığır açan görüntüleme cihazı, mevcut PET taramalarından neredeyse 40 kat daha hızlıdır ve tüm insan vücudunun 3 boyutlu bir resmini tek bir ada tarayabilmektedir.

EXPLORER adı verilen tam gövdeli tarayıcı, pozitron emisyon tomografisi (PET) ve X-ışını bilgisayarlı tomografisini (BT) birleştirir. Yıllar süren araştırmaların ardından, prototip, primat tarayıcı 2016 yılında ortaya çıktı. Geniş kapsamlı testlerden sonra, ilk insan boyutlu cihaz 2018 başlarında üretildi.

En gelişmiş Radyolojik cihazlar

UC Davis’ten bilim adamları ve Şangay merkezli United Imaging Healthcare’den mühendisler ile işbirliği içinde geliştirilen tarayıcıdan ilk insan görüntüleri taranarak pozitif sonuçlar alındı. Sonuçlar inanılmaz olarak tanımlanmıyor ve araştırma ekibi EXPLORER’ın hem klinik araştırmalarda hem de hasta bakımında devrim yapabileceğini öne sürüyor.

UC Davis Health’teki Nükleer Tıp Şefi Ramsey Badawi, “Detaylandırma seviyesi, özellikle yeniden yapılandırma yöntemini biraz daha optimize ettikten sonra şaşırtıcıydı” diyor. “Normal PET taramalarında göremediğiniz özellikleri görebiliyoruz. Ve radyotraktörün zaman içinde üç boyutlu olarak vücutta hareket ettiğini gösteren dinamik sekans, açıkçası akıllara durgunluk veriyor. İnsanlarda böyle veriler elde edebilecek başka bir cihaz yok, bu yüzden bu gerçekten inanılmaz” diyor.

Yeni EXPLORER tarayıcı, mevcut görüntüleme sistemlerine kıyasla kayda değer gelişmeler sunar. Daha hızlı taramalar sunmanın yanı sıra, tüm vücut görüntüsünü 20 ila 30 saniye gibi kısa bir sürede tarayor.Cihaz geçerli ticari tarama sistemlerinden 40 kat daha etkilidir.

Bu, tarayıcının, gerekenden çok daha düşük dozda radyasyon vererek ayrıntılı görüntüler üretebileceği anlamına gelir. Daha yüksek hassasiyet ayrıca klinisyenlerin mevcut tarama sistemlerinin sınırlarının ötesinde belirli moleküler hedefleri görüntülemesini sağlar.

UC’den Simon Cherry, “Görüntü kalitesi, toplama süresi ve enjekte edilen radyasyon dozu arasındaki değişim farklı uygulamalar için süre olarak değişecektir, ancak her durumda daha iyi, daha hızlı veya daha az radyasyon dozu veya bunların bir kombinasyonu ile tarama yapabiliriz” diyor. Davis Biyomedikal Mühendisliği Bölümü.

Belki de bu yeni tarama sisteminin en heyecan verici ve yeni uygulaması, tüm anlık görüntüleri tek anlık taramalarda yakalayabilmesidir. Mevcut PET sistemleri, tek seferde vücudun tek şeritlerini taramak zorunda olma zorunluluğu nedeniyle temelde yavaştır ve verimsizdir. 30 veya 40 dakikalık uzun bir süre boyunca tüm bu küçük görüntüler daha büyük bir 3D görüntüde toplanır, ancak bu, klinisyenlerin tüm vücutta hareket eden bir şeyin gerçek zamanlı olarak etkilerini ölçme yeteneğini önemli ölçüde sınırlar.

EXPLORER, örneğin kan akışını veya bir insanın glikozu alma şeklini ölçebilir, örneğin vücudun tamamı boyunca gerçek zamanlı olarak. Yeni görüntüleme sistemi hala ticari üretime geçmeden önce bazı testler ve doğrulamalar yapıyor ancak Cherry, dünya çapındaki hastanelere ve araştırma kuruluşlarına ulaşmadan çok uzun sürmemesi gerektiği konusunda iyimser.

Cherry, “Dünyadaki bazı EXPLORER sistemlerinde görmeden çok önce olacağını düşünmüyorum” diyor. “Fakat bu hem klinik olarak hem de araştırma için sistemin faydalarını göstermeye bağlı. Şimdi odak noktamız, EXPLORER’ın hastalarımıza nasıl fayda sağlayacağını ve tüm insan vücudunun sağlık ve hastalık konusundaki bilgilerimize nasıl katkıda bulunacağını gösterecek çalışmaları planlamaya odaklanıyor ”dedi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz