- Hoşgeldiniz

Dijital bir göçebe olabilir misiniz?

Dijital bir göçebe olabilir misiniz? sitemize 31 Aralık 2018 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Uzaktan çalışmadaki yükselen trend ve evrensel seyahat etme isteği sayesinde, “Dijital göçebe” son birkaç yılda favori bir terim haline geldi. Ama dijital göçebe tam olarak nedir? Ve eğer doğru bir işiniz varsa sizde digital göçebe olabilir misiniz?

Dijital göçebe nedir?

Öncelikle, dijital bir göçebenin ne olduğunu ve işle nasıl ilişkili olduğunu tanımlayalım. Dijital bir göçebe, dünyanın herhangi bir yerinde pratik olarak çalışma potansiyeline sahip olan bir kişidir, çünkü işleri veya mesleği, sorumluluklarını yalnızca dijital cihazlar ve bir internet bağlantısı kullanarak gerçekleştirmelerine izin verir. Adından da anlaşılacağı gibi, dijital göçebeler sık sık seyahat eder, ve iyi bir gelir elde ederek dünyayı dolaşırlar.

Avantajlar ve dezavantajlar

Dijital bir göçebe olmanın birçok avantajı var:

Seyahat potansiyeli. Gençlerin yarıya yakını, bir ev almaktansa seyahat etmeyi , dünyayı gezerek para harcamayı tercih ediyorlar. Dijital bir göçebe olmak, kariyerinizden veya gelirinizden ödün vermeden seyahat etme imkanı sunar.

     Esneklik. Dijital bir göçebe olarak mesleğiniz size en üst düzeyde esneklik sunar. Bir ofise veya başka bir yere bağlı değilsiniz veya belirli çalışma saatlerine bağlı olma ihtimaliniz de yoktur. Bu esnek yaşam tarzı genel olarak daha az strese yol açar ve sizi daha mutlu eder.

     Özerklik. Dijital göçebeler işleri için daha fazla özerkliğe sahiptir, çünkü işleri için kararlar alabilir, nasıl ve ne zaman çalışacaklarını ve nereye ve ne zaman seyahat edeceklerini seçebilirler. Ve son araştırmalara göre, özerklik işçi mutluluğuna en büyük katkı yapan faktör olabilir.

Bununla birlikte, dikkate alınması gereken bazı dezavantajlar da vardır:

Maliyet : En ucuza seyahat etmek mümkün, ancak daha sık sık ülkeden ülkeye seyahat maliyetli olacaktır. Bu tarz bir yaşam tarzına sahip olmak istiyorsanız güvenilir bir şekilde tutarlı ve önemli bir gelire ihtiyacınız olacak.

Serbest çalışma

     Ulaşılabilirlik. Dijital bir göçebe olmak her kariyer için veya her profesyonel için işe yaramaz. Bazı işletmeler fiziksel bir varlığa ihtiyaç duyar ve bazıları onları yönetmek için doğru zihniyetiniz yoksa, dağılabilir.

     Kararlılık ve öngörülebilirlik. Başka ülkelere seyahat ediyorsanız, istikrar ve öngörülebilirlik, çalışma yeteneğinizi etkileyebilir. Örneğin, internet bağlantısına sahip uygun bir yer bulmakta sorun yaşayabilir veya dil engelleri gün boyunca bir ofis bulmanızı zorlaştırabilir.

Nasıl Başlanır?

Dijital bir göçebe hayatını yaşamaya ikna olmuşsanız, bu yaşam tarzına uygun bir kariyer oluşturmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır:

Doğru beceriyi geliştirin. Kendi patronunuz olmak ve uzaktan çalışmak size çok fazla özgürlük verir ancak herkes bu özgürlüğü etkili bir şekilde kaldıramaz. Dijital bir göçebe olmaya karar vermeden önce, zaman yönetimi, denetimsiz çalışma ve hedefler koyma ve ulaşma gibi becerileri mükemmelleştirmek için biraz zaman harcayın.

    Kendi işini kur. Mevcut bir meslekte veya sektörde dijital bir göçebe olmak mümkün olsa da, kendi işinize başladığınızda çok daha kolay olacaktır; bunun nedeni daha az kural ve kısıtlamaya tabi olacağınız ve çalışmak istediğiniz ortamı istediğiniz gibi ayarlayabilmenizdir. Bunu yapmadan önce, elbette, bir drop-shipping şirketi veya tamamen dijital ürünler ve hizmetler sunan bir işletme gibi, dijital bir göçebe olmanın mümkün olduğu bir iş planı hazırlamanız gerekecek.

    Acil durum tasarrufu sağlayın. İstediğiniz en son şey internet erişimi olmayan bir otelde kalmak ya da dışarı çıkmanın kolay bir yolu olmayan bir ülkede sıkışıp kalmaktır. Buna göre, seyahate başlamadan önce acil durum tasarruflarınızı artırmak iyi bir fikirdir. Birkaç bin dolar biriktirin, böylece kendinizi kötü durumdan kolayca kurtarın.

    Çalışmak için gereksiz yollar oluşturun. Çalışmıyorsanız, gelir elde edemezsiniz – bu da dijital göçebe yaşam tarzınızı destekleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, uygun bir bağlantı bulamamanız durumunda yanınıza bir mobil sıcak nokta getirmek gibi, çalışmak için birden fazla gereksiz yol oluşturmak önemlidir

Dijital bir göçebe olmak herkes için uygun değil, fakat kariyer yapmanın ödüllendirici ve heyecan verici bir yolu olabilir. Avantaj ve dezavantajları bildiğiniz ve bunları telafi etmek için bir planınız olduğu sürece, bu kurulumu sizin lehinize çalıştırabilirsiniz.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz